Príbeh modernej domácnosti

Hlavným cieľom skutočne inteligentného domu nie je ovládanie zástrčiek a zariadení na diaľku. Skutočnou podstatou je automatické ovládanie všetkých subsystémov (kúrenie, rekuperácie, osvetlenie a pod.) na základe vašich preferencií. Inteligentný dom má schopnosť robiť samostatné rozhodnutia aj v čase, keď sa v dome nenachádzate. Vo svojich rozhodnutiach vychádza z každodenných zvykov a individuálnych potrieb obyvateľov domu. Všetky technológie sú riadené jedným prvkom, čím je zabezpečená vzájomná komunikácia a nedôjde k situáciám, v ktorých sa naraz zapne klimatizácia a kúrenie.

Výhody inteligentného domu už určite poznáte, poďme si však uviesť situačný model a predstavme si život 4 člennej rodiny.

Ráno

Sú 4 hodiny ráno a dom sa pripravuje na Vaše prebudenie

Rodičia vstávajú o 5:30. Pre zníženie nákladov za energiu a zabezpečenie lepšieho spánku je na noc aktivovaný režim, v ktorom je teplota v izbách znížená. Systém vie, za aký čas dokáže vykúriť požadované miestnosti s ohľadom na teplotu vonkajšieho prostredia. O 4:30 systém zapne okruh kúrenia v kúpeľni a kuchyni teda na miestach, kde sa ráno pohybujete. O 5:10 sú automaticky natočené lamely do takej polohy, v ktorej sa do miestnosti dostane dostatok svetla, čo je základným faktorom pre zaistenie prirodzeného budenia. V čase 5:20 je aktivovaný multimediálny systém, v ktorom začne potichu hrať obľúbená hudba – koniec nepríjemným budíkom ! V požadovanom čase 5:30 ste dostatočne prebratý a nasleduje ranná návšteva kúpeľne.

Kúpeľňa je už príjemne vyhriata. Pohybový senzor v kúpeľni zaznamená Vašu prítomnosť a automaticky spustí obľúbené rádio, v ktorom práve vyhlasujú predpoveď počasia. Po rannej hygiene sa presúvate do kuchyne, teplota v kuchyni je taktiež na požadovanej hodnote. Snímač v kuchyni zaznamená prítomnosť a automaticky sa spustí rádio aj v kuchyni.

Deti samozrejme nemusia vstávať tak skoro. Proces zobúdzania je rovnaký, ale posunutý o hodinu neskôr.

Neprítomnosť

Cez deň sa dom stará sám o seba

Znalosťou sviatkov, pracovných dní či udalostí z kalendára systém vie, kedy aktivovať režim „neprítomnosti“ a kedy celý deň strávite doma.

Nasleduje odchod z domu. Pri odchode často zabúdate na otvorené okná či zapnuté svetlá, prípadne si v aute lámete hlavu nad tým či ste vypli daný spotrebič – koniec zbytočným starostiam !

Odchod inicializujete troj-klikom na vypínač, ktorý sa nachádza pri dverách. Svetlá sa automaticky vypnú, ak je nejaké okno otvorené, budete informovaný či už hlasovou správou alebo notifikáciou na mobilný telefón. V prípade odchodu je samozrejmosťou zapnutie zabezpečovacieho systému. Nastáva režim „neprítomnosti“ v ktorom je vypnutý bojler, aby zbytočne neudržiaval zásoby teplej vody a znížené, prípadne vypnuté vykurovanie.

Je 10:00 hod. a na zvonček zazvonil kuriér. Vďaka prístupovému systému s ním môžete bez problémov komunikovať na diaľku. Kuriérovi ste otvorili garážovú bránu, kde nechal balík. Pohyb a činnosť kuriéra môžete sledovať na diaľku cez streamovanie obrazu z kamerového systému. Po odchode kuriéra opäť zatvoríte garáž.

Nastala nepríjemná situácia. Po raňajkách ste špinavý riad nahádzali do umývačky riadu, v ktorej praskla hadička s prívodom vody. Záplavový senzor však zaznamenal únik vody, čím sa automaticky vypol prívod vody a predišlo sa veľkým škodám. O všetkom ste samozrejme informovaný notifikáciou.

Návrat domov

Dom sa pripravuje na Váš poobedný návrat

Zvyčajne sa vraciate domov po 16:00. S dostatočným predstihom systém začne pripravovať dom na režim „prítomnosť. Opätovne je zapnutý bojler aby Vám zaistil teplú vodu. Znalosťou polohy slnka a údajmi zo snímačov vonkajšej teploty sú automaticky natočené lamely tak, aby do miestnosti preniklo čo najviac  slnečných lúčov, ktoré pomôže vykúriť miestnosť na požadovanú teplotu – zadarmo.

V práci ste mali ťažký deň a dobre by padol nejaký welness. Cestou domov v aute aktivujete vyhrievanie sauny, ktorá bude pripravená na použitie hneď v čase príchodu. Pri príchode stačí priložiť čip čo umožní príchod domov a automaticky sa vypne zabezpečovací systém.

Večer

Dom sa chystá na Váš spánok

Pri zotmení sa tienenie automaticky zatiahne, čím Vám zabezpečí potrebné súkromie. Celý dom sa pomaly pripravuje na spánok. Nasleduje spánok a aktivuje sa režim „noc“. Sú 3 hodiny ráno a potrebujete navštíviť toaletu. Senzor umiestnený pod posteľou zaznamená pohyb a zapne LED umiestnený na vnútornej strane rámu postele. Zabezpečí Vám dostatočne svetlo a nezobudí partnera. V kúpeľni sa zapne tlmené svetlo s fialovým nádychom, čo Vás nepreberie. Po návrate do spálne sú všetky svietidlá vypnuté a vy môžete pokračovať v spánku.