Príbeh modernej domácnosti.

Príbeh modernej domácnosti

Výhody inteligentného domu už určite poznáte, poďme si však uviesť situačný model a predstavme si život 4 člennej rodiny.

Hlavným cieľom skutočne inteligentného domu nie je ovládanie zástrčiek a zariadení na diaľku. Skutočnou podstatou je automatické ovládanie všetkých subsystémov (kúrenie, rekuperácie, osvetlenie a pod.) na základe vašich preferencií. Inteligentný dom má schopnosť robiť samostatné rozhodnutia aj v čase, keď sa v dome nenachádzate. Vo svojich rozhodnutiach vychádza z každodenných zvykov a individuálnych potrieb obyvateľov domu. Všetky technológie sú riadené jedným prvkom, čím je zabezpečená vzájomná komunikácia a nedôjde k situáciám, v ktorých sa naraz zapne klimatizácia a kúrenie.

Ráno

Sú 4 hodiny ráno a dom sa pripravuje na Vaše prebudenie

Situačný model - ráno

Rodičia vstávajú o 5:30. Pre zníženie nákladov za energiu a zabezpečenie lepšieho spánku je na noc aktivovaný režim, v ktorom je teplota v izbách znížená. Systém vie, za aký čas dokáže vykúriť požadované miestnosti s ohľadom na teplotu vonkajšieho prostredia.

O 4:30 systém zapne okruh kúrenia v kúpeľni a kuchyni teda na miestach, kde sa ráno pohybujete. O 5:10 sú automaticky natočené lamely do takej polohy, v ktorej sa do miestnosti dostane dostatok svetla, čo je základným faktorom pre zaistenie prirodzeného budenia. V čase 5:20 je aktivovaný multimediálny systém, v ktorom začne potichu hrať obľúbená hudba – koniec nepríjemným budíkom ! V požadovanom čase 5:30 ste dostatočne prebratý a nasleduje ranná návšteva kúpeľne. Kúpeľňa je už príjemne vyhriata. Pohybový senzor v kúpeľni zaznamená Vašu prítomnosť a automaticky spustí obľúbené rádio, v ktorom práve vyhlasujú predpoveď počasia.

Po rannej hygiene sa presúvate do kuchyne, teplota v kuchyni je taktiež na požadovanej hodnote. Snímač v kuchyni zaznamená prítomnosť a automaticky sa spustí rádio aj v kuchyni. Deti samozrejme nemusia vstávať tak skoro. Proces zobúdzania je rovnaký, ale posunutý o hodinu neskôr.

Situačný model - den

Neprítomnosť

Cez deň sa dom stará sám o seba

Znalosťou sviatkov, pracovných dní či udalostí z kalendára systém vie, kedy aktivovať režim „neprítomnosti“ a kedy celý deň strávite doma.

Nasleduje odchod z domu. Pri odchode často zabúdate na otvorené okná či zapnuté svetlá, prípadne si v aute lámete hlavu nad tým či ste vypli daný spotrebič – koniec zbytočným starostiam !

Odchod inicializujete troj-klikom na vypínač, ktorý sa nachádza pri dverách. Svetlá sa automaticky vypnú, ak je nejaké okno otvorené, budete informovaný či už hlasovou správou alebo notifikáciou na mobilný telefón. V prípade odchodu je samozrejmosťou zapnutie zabezpečovacieho systému. Nastáva režim „neprítomnosti“ v ktorom je vypnutý bojler, aby zbytočne neudržiaval zásoby teplej vody a znížené, prípadne vypnuté vykurovanie.

Je 10:00 hod. a na zvonček zazvonil kuriér. Vďaka prístupovému systému s ním môžete bez problémov komunikovať na diaľku. Kuriérovi ste otvorili garážovú bránu, kde nechal balík. Pohyb a činnosť kuriéra môžete sledovať na diaľku cez streamovanie obrazu z kamerového systému. Po odchode kuriéra opäť zatvoríte garáž.

Nastala nepríjemná situácia. Po raňajkách ste špinavý riad nahádzali do umývačky riadu, v ktorej praskla hadička s prívodom vody. Záplavový senzor však zaznamenal únik vody, čím sa automaticky vypol prívod vody a predišlo sa veľkým škodám. O všetkom ste samozrejme informovaný notifikáciou.

Návrat domov

Dom sa pripravuje na Váš poobedný návrat

Situačný model - návrat domov

Zvyčajne sa vraciate domov po 16:00. S dostatočným predstihom systém začne pripravovať dom na režim „prítomnosť. Opätovne je zapnutý bojler aby Vám zaistil teplú vodu. Znalosťou polohy slnka a údajmi zo snímačov vonkajšej teploty sú automaticky natočené lamely tak, aby do miestnosti preniklo čo najviac  slnečných lúčov, ktoré pomôže vykúriť miestnosť na požadovanú teplotu – zadarmo.

V práci ste mali ťažký deň a dobre by padol nejaký welness. Cestou domov v aute aktivujete vyhrievanie sauny, ktorá bude pripravená na použitie hneď v čase príchodu. Pri príchode stačí priložiť čip čo umožní príchod domov a automaticky sa vypne zabezpečovací systém.

Situačný model - noc

Večer

Dom sa chystá na Váš spánok

Pri zotmení sa tienenie automaticky zatiahne, čím Vám zabezpečí potrebné súkromie. Celý dom sa pomaly pripravuje na spánok. Nasleduje spánok a aktivuje sa režim „noc“. Sú 3 hodiny ráno a potrebujete navštíviť toaletu. Senzor umiestnený pod posteľou zaznamená pohyb a zapne LED umiestnený na vnútornej strane rámu postele. Zabezpečí Vám dostatočne svetlo a nezobudí partnera. V kúpeľni sa zapne tlmené svetlo s fialovým nádychom, čo Vás nepreberie. Po návrate do spálne sú všetky svietidlá vypnuté a vy môžete pokračovať v spánku.