Pri príchode domov stačí pri vchode priložiť NFC čip, na základe čoho je umožnený vstup a vypnutý zabezpečovací systém
Priebeh dňa v modernej domácnosti
Pripravili sme si pre Vás sériu štyroch článkov aby ste mohli nadobudnúť lepšiu predstavu a pochopenie toho, ako sa má správať skutočne inteligentný dom aj v prípadoch, keď sa obyvatelia domu nenachádzajú v jeho priestoroch, prípadne keď spia.
V tomto článku si podrobne prejdeme tretiu fázu dňa v modernej domácnosti. V tejto fáze si popíšeme prípravu modernej domácnosti na príchod domov z práce, prípadne školy. V druhej časti si popíšeme to, ako domov docieli pohodlie a zabezpečí súkromie a bezpečnosť užívateľov aj počas noci.
Príchod domov
3/4
Prednastavený čas príchodu domov je 16:00. Potrebný čas pred týmto časom systém zapne režim „prítomnosť“, v ktorom sa opätovne zapne bojler, čím zaistí teplú vodu. Na základe údajov zo senzoru vonkajšej teploty vzduchu systém vyhodnotí, že je vonku nižšia teplota ako je teplota nastavená v režime, ktorý je aktívny a otvorí elektrotermické hlavice, čím zabezpečí vykúrenie domu na čas príchodu obyvateľov.

Pri príchode domov stačí pri vchode priložiť NFC čip, na základe čoho je umožnený vstup a vypnutý zabezpečovací systém
Zdroj: Návrh a konfigurácia inteligentnej elektroinštalácie použitím systému Loxone (Ortuta, 2020)
Zaspávanie
Tienenie sa automaticky zatiahne, čím je zabezpečené potrebné súkromie. Aktivovaný je režim „noc“, v ktorom je teplota v izbách znížená na teplotu pre ideálny spánok. V tomto režime je zapnutý zabezpečovací systém v režime „stay-home“ s aktívnymi senzormi len na dolnom poschodí. Na dolnom poschodí sú miestnosti, ku ktorým sa v nočných hodinách nepristupuje čím nemôže vzniknúť falošný poplach.

Sú 2 hodiny ráno a jeden z členov rodiny potrebuje ísť na nočnú návštevu toalety. Pri vstávaní z postele je zaznamenaný pohyb senzorom, ktorý sa nachádza pod posteľou a zapnutý LED pás nainštalovaný z vnútornej strany rámu postele, čo zabezpečuje nenarušenie spánku ďalšej osoby. Pri presune do kúpeľne je detegovaný pohyb na chodbe, čím sa automaticky zapne svietidlo nastavené na najnižšiu možnú úroveň intenzity. To isté platí v kúpeľni. Po návrate do spálne systém automaticky vypne svietidlá
Predošlé
Ďalšie
Predošlé
Ďalšie
Zdroj: Návrh a konfigurácia inteligentnej elektroinštalácie použitím systému Loxone (Ortuta, 2020)
V ďalšom článku si popíšeme to, ako sa moderná domácnosť správa a chráni v prípade dlhšej neprítomnosti obyvateľov v režime „Dovolenka„.
Ak Vás článok zaujal, neváhajte a zistite si viac informácii v predchádzajúcich článkoch na našom blogu. V tých sme si popísali ako sa domácnosť správa pri zobúdzaní a fázu, v ktorej Vám je priblížené správanie domácnosti v prípade, v ktorom sa užívatelia nachádzajú v práci, prípadne v škole.