Priebeh dňa v modernej domácnosti

V poslednom článku zo série „Situačný model“ si podrobne prejdeme to, ako sa o seba stará moderná domácnosť v prípade, že sú užívatelia dlhodobo mimo domova. Teda na dovolenka, výlete prípadne služobnej ceste.

Dovolenka

4/4

V prípade dlhšej neprítomnosti sa o seba dom postará sám. Je aktivovaný režim „dovolenka“, v ktorom sú odpojené všetky nepotrebné spotrebiče. Pre hospodárenie s energiami je kúrenie vypnuté, alebo stlmené. Miestnosti môžu byť vykurované slnečnou energiou natočením lamiel, prípade vytiahnutím žalúzii. O zavlažovanie trávniku sa postará závlahový systém na základe údajov zo senzora vlhkosti pôdy, čím sa predíde vyschnutiu trávnika.

Showroom jedalen

Prednastavená je aj simulácia prítomnosti. V určité hodiny systém na
pár minút automaticky rozsvieti svetlá v niektorých miestnostiach, cez multimediálny
systém pustí hudbu, prípade vytiahne a zatiahne tienenie. Samozrejmosťou je aktivovaný
zabezpečovací systém.

Starosti ohľadom polievania  kvetín počas dovolenky pozná azda každý. V modernej domácnosti obdobné problémy nezažijete. Stačí v aplikácii na diaľku vygenerovať prístupový kód (ktorý môže byť aktivovaný na potrebný počet vstupov, kľudne iba na 1). Nastavený kód pošlete ochotnému susedovi, ktorého pohyb po dome môžete skontrolovať pomocou monitorovacieho systému, ktorý streamuje aktuálny obraz z kamier priamo do aplikácie. 

dovolenka smart home

Ďalšou nepríjemnou situáciou môže byť to, že sú meškajúce objednávky dodané práve v období dovolenky. V inteligentnej domácnosti nie je nič pohodlnejšie než otvoriť na diaľku kuriérovi bránu do garáže, odsledovať jeho pohyb a činnosť na pozemku a popriať mu pekný deň.

Zdroj: Návrh a konfigurácia inteligentnej elektroinštalácie použitím systému Loxone (Ortuta, 2020)

ikona osvetlenie

..viac info o osvetlení

ikona pristup

..viac info o prístupovom systéme

Dúfame, že Vám táto mini-séria článkov priblížila to, ako sa domácnosť stará nie len o Vás, ale aj sama o seba.

Ak Vás táto problematika zaujala ale Vaše otázky neboli v článkoch zodpovedané. neváhajte nás kontaktovať ľubovoľnou formou. Pre ešte lepšiu predstavu neváhajte a navštívte náš Showroom v ktorom budú zodpovedané všetky otázky.