Ovládanie futbalového štadióna

Ovládanie futbalového štadióna

Domáci štadión maďarského futbalového klubu DVTK získal v roku 2018 titul Štadión roka a je domovom pre 7 miniserverov. Vďaka technológii Loxone sa stal veľmi osobitým miestom pre konanie rôznych akcií.

Projekt mal byť pôvodne realizovaný iným systémom. Hoci už prebiehalo všetko zapojenie, investor bol nútený hľadať alternatívu. Jeho zásadnou požiadavkou bolo ovládať celý štadión jedným systémom – bez ohľadu na to, či sa jedná o reflektory, svetlo v šatni alebo techniku hlásateľov.  Realizátor projektu ukázal zákazníkovi, že je to s Loxone možné a naviac je ešte možné pridať aj rad ďalších funkcií. Investor preto o zmene pôvodného systému na Loxone dlho neváhal. Hlavné dôvody boli:

Už existujúca elektroinštalácia bola využitá pre funkcie ako je ovládanie osvetlenia, meranie elektrického prúdu a teploty v rozvádzačoch, vykurovanie odkvapových systémov a iné.

Osvetlenie futbalového ihriska toho vie oveľa viac

Futbalové ihrisko sa používa pre akcie ako sú: tréningy, zápasy v maďarskej národnej lige, zápasy s televíznym prenosom, zápasy UEFA atď. Všetky tieto udalosti vyžadujú rôzne druhy osvetlenia.

Okrem systému reflektorov sú aj všetky ďalšie svetla na štadióne integrované do systému riadenia budov Loxone. Svetlá sa aktivujú vďaka detektorom pohybu napr. na toaletách, bufetových plochách a chodbách. Zmeny svetelných nálad môžu urobiť hráči, tréneri alebo aj pracovné údržby jednoduchým dotykom.

Fanúšikovia DVTK môžu aj z okolia štadióna spoznať, či sa koná tréning alebo zápas. Podľa udalosti sa mení aj nastavenie nálady vonkajšieho osvetlenia.

Regulácia teploty a vykurovanie

Integrované vykurovanie odkvapových sytémov na streche štadiónu

Na streche futbalového štadióna DVTK sú vyhrievané potrubia, ktoré zabraňujú tvorbe ľadu. Ak by sa tam utvoril ľad, potrubie by sa upchalo. Odkvapové vykurovanie sa automaticky samo spustí, akonáhle hrozí námraza. Prevádzkovateľ futbalového štadióna už si s tým nemusí robiť starosti.

Regulácia kúrenia v rozvádzačoch - a tiež pod strechou

Rozvádzače na futbalovom štadióne nie sú len v jednej miestnosti, ale sú rozmiestnené po celej budove. Rozvádzače reflektorov sú umiestnené priamo pod strechou. Ak by teplota presiahla určitú hranicu, automaticky sa vykonajú potrebné opatrenia.

Všetky potrebné komponenty zabezpečujúce správne fungovanie sa v rozvádzači zahrievajú v závislosti od prevádzkovej dobe. Pri nízkych teplotách sú zase rozvádzače vystavené mrazu. Tento problém je riešený implementáciou regulácie teploty do každého rozvádzača. 

V rozvádzači je nainštalovaný teplotný senzor, malý ventilátor a vykurovacie zariadenia. Pokiaľ teplota v niektorom z rozvádzačov klesne pod nastavenú teplotu, kúrenie sa automaticky zapne a naopak, ak je teplota príliš vysoká spustí sa ventilácia.