Výpadok prúdu v Smart home

Čo sa stane, ak vypadne prúd?

Čo sa stane, ak v inteligentnom dome vypadne elektrický prúd ? To je otázka ktorú si položí azda každý, kto seriózne zvažuje realizáciu inteligentného systému vo svojom domove.

Poďme si teda objasniť, ako to v skutočnosti vyzerá pri takejto situácii.

Čo sa stane v inteligentnej domácnosti pri výpadku prúdu?

Nevybuchne, nezabuchne za sebou dvere, neuväzní Vás ani nezhorí.

Stane sa úplne to isté, čo sa stane v klasickej elektroinštalácii: Vypnú sa svetlá, nefungujú elektrické žalúzie, nejde TV – skrátka nejde prúd. Akonáhle nabehne, tak sa všetko uvedie do stavu pred výpadkom a všetko začne fungovať. Znovu si nastavíte aktuálny čas na rúre a mikrovlnke a idete ďalej.

Smart home loxone

Dostanem sa do inteligentného domu alebo z neho, keď vypadne prúd?

Ak máte elektronicky ovládaný zámok, príjazdovú bránu a garáž, tak je cesta domov nepríjemná. Garáž zvonku bez elektriky neotvoríte (iba zvnútra manuálne poistkou). To isté u bránky – nejde prúd a nefungujú ovládače ani aplikácie. To napokon nemá nič spoločného s inteligentnou domácnosťou (auto tiež nemôže za to že nejde, keď nemá v nádrži benzín).

Horšie to môže byť s vchodovými dverami, ktoré majú elektrický zámok. Tie otvoríte len kľúčom. Preto je lepšie, aby niekde mali rezervný kľúč. Cesta von je vždy jednoduchšia. Zvnútra aj v prípade elektrického zámku, stále funguje kľučka (bezpečnostné predpisy). No a garáž a bránku je možné otvoriť ručne.

Výpadok prúdu je nepríjemný. Na tom sa všetci zhodneme. Na druhú stranu žijeme v Európe a nie je to každodennou súčasťou našich životov. Je skvelé myslieť kriticky, ale tých 5 minút za rok veľa z nás ani nepostrehne, pretože buď spí alebo nie je doma.

Pozadie odchod