Priebeh dňa v modernej domácnosti

Pripravili sme si pre Vás sériu štyroch článkov aby ste mohli nadobudnúť lepšiu predstavu a pochopenie toho, ako sa má správať skutočne inteligentný dom aj v prípadoch, keď sa obyvatelia domu nenachádzajú v jeho priestoroch, prípadne keď spia.

V tomto článku si podrobne prejdeme druhú fázu dňa v modernej domácnosti. V tejto fáze si popíšeme, ako sa správa moderná domácnosť v prípade, keď sa obyvatelia nachádzajú mimo priestorov domova, teda v práci prípadne v škole.

V priebehu dňa

2/4

Znalosťou pracovných dní, sviatkov a udalostí v kalendári a na základe zadania signálu o odchode z domu zo strany užívateľa (zadaním kódu) systém vie, že sa v dome nikto nenachádza. Systém skontroluje zatvorenie okien (na základe magnetov), vypne všetky svetlá a zapne zabezpečovací systém. Keď sú obyvatelia domu v práci, alebo v škole, nie je potrebné udržiavať zásoby teplej vody a vykurovať dom. K šetreniu energie dochádza vypnutím bojleru, aktivovaním režimu „neprítomnosť“ kde je nastavené zníženie teploty, prípadne vypnutím prúdu pre všetky zariadenia, ktoré nepotrebujú na správny chod napájanie po celý deň.

Je 11:20 a kuriér zazvonil na zvonec. Vďaka vzdialenému ovládaniu prístupového systému cez aplikáciu je zabezpečená komunikácia s kuriérom. Kuriérovi sú na diaľku otvorené garážové dvere kde nechá balík. Pohyb a činnosť kuriéra môže užívateľ sledovať na základe kamerového systému a vďaka streamovaniu obrazu do aplikácie vidí aktuálne dianie v dome. Po odchode a odovzdaniu balíka sa garážové dvere opäť zatvoria.

inteligentný videovrátnik
ochrana pri úniku vody

Pred ranným odchodom do práce bola zapnutá umývačka riadu. Pri umývaní riadu praskla hadica, ktorá slúži na prívod vody do umývačky riadu. Vzhľadom na správne umiestnenie záplavového senzoru (pod umývačkou riadu) je zaznamenaný únik vody, na základe čoho je vypnutý hlavný prívod vody. Užívateľ je o tomto stave informovaný notifikáciou v aplikácii

Zdroj: Návrh a konfigurácia inteligentnej elektroinštalácie použitím systému Loxone (Ortuta, 2020)

V ďalšom článku si popíšeme tretiu fázu dňa v modernej domácnosti, ktorou je „Príchod domov a zaspávanie„. V prvej časti článku si popíšeme prípravu modernej domácnosti na príchod domov z práce prípadne školy a v druhej časti to, ako domov docieli pohodlie a zabezpečí súkromie a bezpečnosť užívateľov aj počas noci.

Ak Vás článok zaujal, neváhajte a zistite si viac informácii v predchádzajúcom článku na našom blogu.