Priebeh dňa v modernej domácnosti

Pripravili sme si pre Vás sériu štyroch článkov aby ste mohli nadobudnúť lepšiu predstavu a pochopenie toho, ako sa má správať skutočne inteligentný dom aj v prípadoch, keď sa obyvatelia domu nenachádzajú v jeho priestoroch, prípadne keď spia.

V tomto článku si podrobne prejdeme prvú fázu dňa v modernej domácnosti. Tou je  „Zobúdzanie“. 

Zobúdzanie

1/4

Budenie užívateľa je nastavené na 6:30 hod. Je 5:30 hodín ráno. Pre zníženie nákladov na energie a zabezpečenie ideálnej teploty na spánok je v noci automaticky aktívny režim, kde je znížená teplota v miestnostiach.V miestnostiach nevyužitých počas noci je kúrenie vypnuté. Systém vie, koľko trvá vykúrenie miestností vzhľadom na teplotu vonkajšieho prostredia a v aký čas obyvatelia domu vstávajú. Elektrotermické hlavice, ktorými je ovládané kúrenie sú otvárané postupne, aby bol do určeného času vykúrený dom.

Zobúdzanie

O 6:00 sa natočením lamiel inteligentné tienenie postará o to, že sa do spálne dostane dostatok svetla a prirodzené zobúdzanie zabezpečia slnečné lúče. Ak izba nie je situovaná na východnej strane, namiesto tienenia môže byť použité osvetlenie. Systém rozsvieti svietidlá na najslabšiu úroveň a priamo úmerne času zvyšuje jas osvetlenie. O 6:10 je aktivovaný multimediálny systém. Začne hrať obľúbená pesnička, ktorá nahrádza nepríjemný budík, hlasitosť začne na najnižšej a je postupne zvyšovaná. O 6:15 užívateľ vstal a nasleduje ranná hygiena v kúpeľni. Podlahové kúrenie je už nejaký čas aktívne a podlaha vykúrená.

Pohybový senzor zaznamená pohyb v kúpeľni. Na základe tohto signálu a času je aktivovaný svetelný režim, v ktorom je zapnuté tlmené žlté svetlo, ktoré postupne zvyšuje svoju intenzitu. Po kliknutí na vypínač pri umývadle môže užívateľ prepínať svetelné režimy, čím si nastaví svetlo podľa svojich preferencií.

Po vykonaní rannej hygieny nasleduje presun do kuchyne. Pohybový senzor v kuchyni zaznamená pohyb a aktivuje multimediálny systém na prednastavenú rádiovú stanicu s rannými správami bez potrebného úkonu zo strany užívateľa. V detských izbách je osvetlenie a multimediálny systém vypnutý, nakoľko proces vstávania u detí stačí vykonať o hodinu neskôr.

Zdroj: Návrh a konfigurácia inteligentnej elektroinštalácie použitím systému Loxone (Ortuta, 2020)

ikona tienenie

..viac info o tienení

ikona ozvucenie

..viac info o multimediálnom systéme

V ďalšom článku si popíšeme druhú fázu dňa v modernej domácnosti, ktorou je „Priebeh dňa“. V tej si popíšeme správanie modernej domácnosti v prípade, keď sa obyvatelia nachádzajú mimo priestorov domova, teda v práci prípadne v škole.